budowa domu

Plusy i minusy okien zrobionych z aluminium

Długowieczność stolarki okiennej wcale nie jest przesadzona. Każdy inwestor podejmuje decyzje z myślą o tym, że jego wybór i decyzja o zakupie okien, które nabędzie będzie najcelniejszą w karierze właściciela domu. Okna muszą być zatem trwałe, a przy tym estetyczne. Polecane przez ekspertów są, wciąż uważane za nadające się jedynie do biurowców, okna aluminiowe. Jakie są zatem najmocniejsze i te słabsze strony stolarki aluminiowej?

Zalety, jakie posiadają okna aluminiowe

Najważniejszy plus wynika z właściwości surowca, z którego buduje się okna aluminiowe.

Glin jest jednym z lżejszych metali występujących na ziemi i dzięki temu wszystkie wyroby z niego wykonane mają niewielką wagę.

Kolejnym mocnym punktem z zakresu możliwości metalu jest jego zdolność do opierania się niesprzyjającym warunkom klimatycznym. Aluminium w naturalny sposób samorzutnie podlega procesowi pasywacji. Oznacza to wytworzenie cienkiej warstwy związku chemicznego niewchodzącego w reakcję z wilgocią zawartą w powietrzu, a także z innymi czynnikami chemicznymi zawartymi w atmosferze ziemskiej.

Okna aluminiowe pokonują trwałością na uszkodzenia mechaniczne statyczne i dynamiczne okna drewniane i wykonane z plastiku. Profile o tych samych wymiarach są najmocniejsze, te wykonane z aluminium.

W kategorii odporności na wysoką temperaturę też okna aluminiowe są bezkonkurencyjne. Spośród wymienionej trójki wykazują się największą wytrzymałością termiczną. Trzeba naprawdę wysokich temperatur, by zmieniły wymiary, uległy odkształceniom lub nieodwracalnej deformacji.

Duża elastyczność i plastyczność metalu daje możliwość projektantom stosowania delikatniejszych elementów do konstrukcji ram. Okna mogą być smuklejsze. Estetyka fasady dającej pozytywne odczucia estetyczne jest plusem każdego projektu. Okno z aluminium wydatnie w tym pomaga.

Słabsze strony okien aluminiowych

Piętą achillesową okna z metalu jest przewodnictwo cieplne. Niestety zdolności do transportu znacznych ilości ciepła sprawiają, że okna aluminiowe nie są najlepszymi izolatorami.

Tym więcej staranności trzeba włożyć podczas montaży stolarki. Wymagają też zastosowania dodatkowych zabezpieczeń termoizolacyjnych.

Szkoda też, że okna z aluminium są nieco droższe od innych wykonanych na przykład z plastiku.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm

Tags :