budowa domu

Hydroizolacja balkonu – co warto wiedzieć?

Hydroizolacja balkonu to niezbędny komfort to konieczność, która uchroni przed balkon przed uszkodzeniami. Jak zabrać się za uszczelnienie balkonu? Jakie masy uszczelniające na balkon są warte zastosowania?

Hydroizolacja co to jest

Taras i balkon to element domu oraz mieszkania, który bardzo trudno dobrze wykonać. Nie wystarczy betonowe podłoże, na które nakłada się klei i płytki lub inną powłokę wykończeniową. Tak przygotowany taras nie przetrwa w naszym klimacie, który jest bardzo wymagający dla takiego podłoża.

Hydroizolacja balkonu jest niezbędna, gdy chcemy cieszyć się balkonem, który przez lata będzie wyglądał niezmiennie. Hydroizolacja jest to zabezpieczenie balkonu przed działaniem wody i niekorzystnych warunków atmosferycznych. To dzięki prawidłowemu zabezpieczeniu balkonu płytki po okresie zimowym nie pękają oraz nie odpadają.

Jak zabezpieczyć balkon?

Dwie warstwy izolacyjne, by zabezpieczyć balkon to absolutne minimum, które trzeba zastosować. Hydroizolacja balkonu wymaga zastosowania odpowiednich mas uszczelniających taras. Jak się do tego zabrać, by prawidłowo zabezpieczyć balkon bądź taras?

Główna izolacja balkonu kładziona jest bezpośrednio na warstwę betonu. Masy uszczelniające taras to izolacja bitumiczna, która przyklei się bezpośrednio do podłoża. Podstawowym zadaniem tej warstwy ochronnej jest dbanie o beton, w przypadku, gdyby nastąpiło uszkodzenie drugiej warstwy.

Między warstwą, która została położona, a warstwą drugą należy położyć warstwę rozdzielającą. Jest to mata drenująca lub włóknina techniczna. Kolejna masa uszczelniająca na balkon jest stosowana bezpośrednio pod płytki ceramiczne. Można zastosować folię w płynie, której zaletą jest prostota w kładzeniu oraz szybkość wykonywania prac. Innym rozwiązaniem są masy uszczelniające taras w postaci zapraw.

Warto pamiętać, że masa uszczelniająca na balkon to również klej stosowany do położenia płytek. Taki klej również ma właściwości hydroizolacyjne. Jest to warstwa, która uchroni balkon przed dostawaniem się wilgoci pod płytki oraz kruszeniem się kleju po zimie.

Masy uszczelniające taras to dodatkowy wydatek, ale na pewno duża oszczędność. Źle zabezpieczony taras to konieczność układania nowych płytek po kilku sezonach. Kolejnym problemem, może najważniejszym, jest zawilgocenie powierzchni, które jest bardzo niebezpieczne dla nieruchomości.

Tags :