Uncategorized

Jak kupić najlepszy węgiel?

Kiedy tylko temperatura powietrza spada, właściciele pieców opalanych węglem zaczynają masowo odwiedzać składy opału w poszukiwaniu jak najlepszego węgla. Niestety, nie zawsze właściciele takich miejsc są uczciwi w stosunku do klientów. Dlatego warto wiedzieć, jak nie dać się naciąć i nie przepłacić za opał kiepskiej jakości.

Składy węgla cennik – niska cena nie zawsze jest okazją

Wiele osób sądzi, że kupno węgla w cenie pięciuset złotych ze tonę to wyjątkowa okazja i nie ma się co nad nią dłużej zastanawiać. Tymczasem sytuacja bywa zgoła inna. W tej cenie nie ma możliwości kupna dobrego jakościowo opału, który wygeneruje zadowalające ilości ciepła. Podejrzanie tani węgiel zazwyczaj pochodzi z zagranicznych kopalni i nie jest wart większej uwagi. Jest to opał bardzo zanieczyszczony, spalający się nieczysto i wyjątkowo mało kaloryczny.

Na dłuższą metę kupno takiego opału jest wyjątkowo nieopłacalne. O wiele bardziej korzystnym rozwiązaniem jest wydanie większej ilości pieniędzy na wysokiej jakości węgiel kamienny bądź koks. Ale uwaga! Nie należy się bać poprosić właściciela składu o okazanie dokumentów potwierdzających pochodzenie węgla. W ten sposób można uniknąć nacięcia się na dość powszechny, nieuczciwy proceder – sprzedawanie taniego węgla pod marką wysokiej jakości, krajowego opału.

Jak znaleźć najlepszy skład węgla?

No cóż, najlepiej jest po prostu dokładnie porównywać ceny i oferty. Czasem cena takiego samego opału w różnych składach potrafi się znacznie różnić.

Nie bez znaczenia jest także to, czy wybrany skład posiada zadaszenie nad przechowywanym opałem. Nie trzeba chyba nikomu mówić, jak bardzo nasiąka wilgocią węgiel, który pozostawiony jest pod gołym niebem. Wszelkie opady zwiększają jego wagę i sprawiają, że o wiele gorzej się on spala.

Składy węgla cennik

Wiadomo, że najkorzystniej jest kupować węgiel hurtem – wtedy można liczyć na naprawdę okazyjne ceny. Jednak będąc właścicielem domu jednorodzinnego, na pewno nie dysponuje się miejscem do przechowywania większej ilości opału. Trzeba się po prostu przygotować na to, że za dobrej jakości węgiel trzeba będzie zapłacić co najmniej dziewięćset złotych za kilogram. Najlepiej jest obliczyć stosunek ceny do jakości, dzieląc cenę węgla przez jego deklarowaną kaloryczność i wybrać ten opał który uzyska najlepsze wskazanie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z http://www.alpari.com.pl/