budowa domu

Wiata ogrodowa – tańszy zamiennik garażu

Budowa garażu wiąże się z pewnymi kosztami i sporym zaangażowaniem. Nie zawsze też taki budynek dobrze komponuje się z resztą otoczenia i może je odrobinę przytłaczać. Świetną alternatywą dla tradycyjnego garażu jest wiata ogrodowa, która może także służyć w innych celach. To bardzo funkcjonalne i dużo tańsze rozwiązanie.

Wiata zamiast garażu

Wiaty ogrodowe są świetnym rozwiązaniem problemu braku miejsca parkingowego, pozwalającym także zaoszczędzić pieniądze. Taka konstrukcja jest lekka i składa się z dachu, który wsparty jest na słupach. Może być niezabudowana lub posiadać na przykład ażurowe ściany. Możliwe jest postawienie jej tuż przy domu i wówczas przylega ona jednym bokiem do budynku, a zgrabnie połączona stanie się jego ozdobą.

Wiaty ogrodowe nie wymagają wykonania odpowiednio wytrzymałego podłoża na gruncie i posadzki odpornej na ścieranie. Nie poniesie się również wydatków związanych z fundamentami budynku, a także z budową i wykończeniem ścian. W porównaniu z garażem zaoszczędzi się również na kupnie i montażu okien oraz bramy, która jest sporym wydatkiem.

Jak wygląda konstrukcja wiaty garażowej?

Do budowy wiaty ogrodowej potrzebne jest drewno konstrukcyjne i materiał do pokrycia dachu. Jedynie słupy wymagają fundamentu, a ponieważ oparty na nich dach jest lekki i bez żadnego ocieplenia, wystarczą jedynie stopy fundamentowe.

Bardzo ważną kwestią jest posadzka. Jednak wystarczy ustabilizowanie gruntu podbudową wykonaną z kruszywa i wykonanie nawierzchni na przykład z kostek betonowych. Można także je tylko wybetonować lub utwardzić za pomocą betonu pasy jezdne pod koła auta.

Niesamowita funkcjonalność wiat ogrodowych

Wiaty ogrodowe mogą służyć jako zamiennik garażu, ale posiadają także wiele innych zastosowań. Często stanowią doskonałe schronienie przed warunkami atmosferycznymi na przykład nad tarasem. Pod taką wiatą można miło spędzić czas na świeżym powietrzu nawet wtedy, gdy pada silny deszcz.

Takie konstrukcje służą również jako miejsce na drewno opałowe. Jest to dobre rozwiązanie chroniące je przed zamoknięciem. Niektórzy budują wiaty do przechowywania różnych maszyn albo jako warsztat na powietrzu. Możliwości wykorzystania wiat jest wiele, a są one mało skomplikowane w budowie i stosunkowo tanie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Megiw

Tags : , ,