System andon ma na celu usprawnić procesy produkcyjne, wykrywając błędy powstałe w każdym momencie produkcji. Każde zakłócenie jest wykrywane automatycznie, a zgłoszona awaria może być dzięki temu szybko usunięta.
Cele systemu
System tego typu ma kilka podstawowych założeń i celów. Jego celem jest przede wszystkim wizualizacja, odnosząca się do aktualnego stanu produkcji za pomocą rozmieszczenia monitorów. Nowoczesne technologie dają możliwość udostępniania obsługiwanego oprogramowania, gdzie można zaznaczyć przerwy, grafik pracy, konfigurację linii produkcyjnej itp. Dzięki takiemu narzędziu forma zyskuje możliwość archiwizowania danych odnoszących się do czasu produkcji i wszelkich zakłóceń w systemie.
System ma możliwość obsługiwania stanowisk zarówno bezprzewodowe, jak i przewodowo.
Nowe możliwości
System andon można obsługiwać za pomocą określonej aplikacji, uruchomionej na komputerze lub laptopie. Aplikacja daje możliwość nadzoru aktualnych i dawnych stanów produkcji. Najczęściej korzysta się także z wygenerowania raportu z danego okresu produkcji, można także konfigurować stanowiska, nadając im dowolne zestawy przycisków i monitorów. Ekran zazwyczaj umieszcza się przy stanowisku montażowym.
Generowane raporty mogą dotyczyć analizy przestoju, identyfikacji przyczyny i raportu zmianowego.
Zalety systemu
Najnowsze systemy andon dają szereg możliwości, wśród których można wymienić; rejestrowanie zakłóceń i zatrzymań na liniach produkcyjnych, archiwizowanie danych, ustawianie czasu zmian i przerw pracowników, wyświetlanie filmów instruktażowych montażystom, sygnalizacje dźwiękowe, nadawanie uprawnień użytkownikom, wyświetlanie danych w systemie online, wizualizację miejsca problemów za pomocą lampy sygnalizacyjnej, generowania raportów.Takie narzędzie daje wiele korzyści – dochodzi nie tylko do wzrostu jakości i wydajności pracy, ale także łatwej wizualizacji powodu i czasu przestoju. Sprawne powiadamianie o problemach wpływa na oszczędność kosztów związanych z zatrzymaniem całej linii produkcyjnej. Kadra zarządzająca ma możliwość na bieżąco monitorować pracę montażystów i kierować zespołem jak najbardziej efektywnie.
Takie systemy są coraz bardziej popularne w firmach produkcyjnych.