Technologia

Gdzie używa się urządzeń ciśnieniowych?

Urządzenia ciśnieniowe są szeroko stosowane. Korzysta z nich przemysł i transport. Spotyka się je także w codziennym życiu. Warto wiedzieć, że są to zwykle specjalistyczne urządzenia, które wymagają bardzo specjalistycznej obsługi.

Urządzenia ciśnieniowe, czyli co?

Bardzo ogólna definicja urządzeń ciśnieniowych mówi, że są to różnorodne urządzenia, w których ciśnienie jest wyższe niż atmosferyczne. To sprawia, że ich eksploatacja może być niebezpieczna. Dlatego ich używanie jest obwarowane wieloma przepisami, które obowiązują już na etapie projektowania i produkcji.Do urządzeń ciśnieniowych można zaliczyć różne gazociągi i rurociągi, zbiorniki ciśnieniowe, zawory ciśnieniowe, wymienniki ciepła czy kotły parowe. Są też sprzęty i urządzenia, które mimo wyższego ciśnienia, takimi urządzeniami nie są. To np. opony czy rury stosowane do ogrzewania pomieszczeń ciepłą wodą.

Gdzie można spotkać urządzenia ciśnieniowe?

Z urządzeniami ciśnieniowymi można spotkać się bardzo często. Zwykle ludzie nawet nie zdają sobie sprawy, że mają z nimi do czynienia.Używany często w kuchni szybkowar jest przykładem urządzenia ciśnieniowego. Dlatego należy bardzo starannie przestrzegać zaleceń zawartych w instrukcji eksploatacji.Najczęściej urządzenia ciśnieniowe spotyka się w różnych zakładach. To różnego rodzaju rurociągi, którymi przesyła się ciecze czy gazy. To także specjalne zbiorniki ciśnieniowe, w których przechowuje się sprężone powietrze lub gazy.

Czy każdy może zajmować się ciśnieniowymi urządzeniami?

Ponieważ używanie urządzeń ciśnieniowych może łączyć się z różnymi zagrożeniami. wiele z nich może być obsługiwane wyłącznie przez przeszkolone osoby. Dzięki specjalistycznemu szkoleniu poznają oni najważniejsze zasady bezpiecznej pracy z tymi urządzeniami. Wszelkie ich działania muszą być też zgodne z instrukcjami obsługi urządzeń.Wiele z urządzeń ciśnieniowych podlega regularnej, specjalistycznej kontroli, czyli tzw. dozorowi technicznemu. Takie przeglądy pozwalają szybko wychwycić ewentualne uszkodzenia i je naprawić. Warto też wiedzieć, że regularnego dozoru wymagają także tzw. urządzenia bezobsługowe, np. kotły bezobsługowe. One wprawdzie nie potrzebują ciągłej obsługi, ale muszą być regularnie sprawdzane przez osoby uprawnione.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy PascalPolska.

Tags :