Środowisko

Jak powinien działać skład węgla?

Co prawda węgiel w ostatnich miesiącach to temat dość kontrowersyjny, ale składy węgla – jak pokazują realia na polskim rynku energii – wciąż są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania gospodarki. Jak taki skład działa i co niezwykłego jest w jego funkcjonowaniu?

Sprzedaż i zakup

Każdy, prosperujący skład węgla musi działać według ściśle określonych realiów rynkowych. To z kolei oznacza naturalną konieczność sprzedaży zakupu węgla taniej i sprzedania go drożej. Problem polega na tym, że na rynku jest dostępnych kilka sortymentów węgla. Ich cena jest zależna od ich postaci, wartości energetycznej i… obowiązujących przepisów.

Tak było chociażby ze słynnym już flotem, który można było zakupić po niezwykle promocyjnej cenie! Materiał ten (bo trudno tu mówić o opale) wydziela podczas spalania mnóstwo szkodliwych substancji chemicznych. Niemniej gdy przepisy na to jeszcze pozwalały, można było go zakupić nawet za nieco ponad 100 złotych za tonę!

Ekogroszek i podobne rodzaje opałów

Jednym z najpopularniejszych sortymentów jakie posiada skład węgla, jest oczywiście ekogroszek. Opał ten powstaje na skutek przerobu węgla, a nawet jego częściowego odzysku i poprawienia jego wartości kalorycznych. Dawniej uważało się go za opał ekologiczny. Dziś – w myśl projektów ustaw o ekologii – traktuje się go jako szkodliwy dla zdrowia.

Naturalnie takie zawirowania również mają wpływ na cenę węgla na składzie. Okazuje się bowiem, że wielu inwestorów już teraz zaczyna stawiać na alternatywne źródła energii, gdyż te stare i sprawdzone wiążą się z ryzykiem kolejnej zmiany przepisów. Po co więc inwestować w piec klasy piątej, skoro za kilka lat również i on może być „nielegalny”?

Jedna wielka niewiadoma

Dawniej ceny węgla były dość stabilne. Dziś tak naprawdę nie wiadomo, jak będą się one kształtować w kontekście najbliższych miesięcy. Problemem jest również deficyt węgla, który znacznie podwyższa jego rynkowe ceny. Oznacza to, że prowadzenie takiego składu jest dziś bardzo niepewne.

Nic więc dziwnego, że na rynku istnieje coraz mniej składnic, które zajmują się tylko i wyłącznie obrotem węgla. Większość z nich handluje kruszywami, a niektóre również i materiałami budowlanymi. Tak czy inaczej, węgiel w Polsce to jedna, wielka niewiadoma.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Alpari.

Tags :