Skupy złomu najczęściej skupują różnego rodzaju złom żelazny. Warto jednak zwrócić uwagę na inne metale, które mogą przynieść całkiem niezły dochód. Jednym z nim jest cyna. Okazuje się, że skup cyny to dobry interes, choć sam metal jest mało zauważany przez złomiarzy.
Cyna nieco zapomniana
Od średniowiecza cyna była niezwykle ważnym metalem. Ze względu na niską temperaturę topnienia i łatwość obróbki robiono z niej naczynia i wiele innych przedmiotów. Dziś cyna jest także powszechnie używana, choć o tym wie raczej nieliczne grono. Jest niezwykle ważna jako medium do lutowania, szczególnie cenione w elektronice.
Wciąż jest też używana w przemyśle spożywczym do pokrywania stalowych naczyń (np. konwi na mleko).
Rocznie wytwarza się na świecie około 250 tys. ton cyny. Jest to drogi metal, cena cyny wynosi obecnie około 19 tys. dolarów za tonę. Najwięcej cyny, a właściwie kasyterytu, czyli minerału cyny wydobywa się w Tajlandii, Malezji, Indonezji, Boliwii i Chinach. W Polsce cynę spotyka się na Dolnym Śląsku. Jednak za wyjątkiem Gierczna są to ilości raczej śladowe.
Cenny cynowy złom
Złom cyny jest bardzo cennym źródłem cyny. W zależności od tego, w jakiej postaci cyna występuje i jaka jest jej zawartość, można uzyskać od 30 do nawet 90 zł za kilogram. Skup cyny zapewne będzie coraz popularniejszy, ponieważ w społeczeństwie rośnie świadomość ekologiczna. Wiele osób nie wyrzuca już wszystkiego na śmietnik i stara się śmieci segregować, separując od razu metale, w tym także cynowe odpady. Sprzedaż cynowego złomu, jak zresztą każdego innego, powinno poprzedzić sprawdzenie, gdzie cena cyny jest najlepsza.
Gdzie znaleźć cynę?
Cynę wykorzystuje się w dużych ilościach do lutowania w zakładach elektronicznych. Tam na pewno pozostają resztki lutu, który przecież w większej części składa się z cyny. Także w częściach elektronicznych jest sporo cyny, ale jej odzyskanie to już większy problem, bo opłaca się to robić dopiero na większą skalę.Złom cyny będzie też w różnych stopach łożyskowych, warto więc poszukać różnych silników, szczególnie dużych.Cyna wykorzystywana jest także do wykonywania czcionek drukarskich, w stopie z ołowiem i innymi metalami. Skup cyny zapewne chętnie przyjmie taki złom.