Logistyka

Opakowania jednorazowe nie muszą być plastikowe

Przez osoby pragmatyczne są cenione za wygodę użytkowania. Ekolodzy piętnują je z powodu trudności z utylizacją. Na szczęście w branży jednorazowych opakowań nadchodzi rewolucja, która pogodzi ich zwolenników i przeciwników.

Wzrost sprzedaży naczyń jednorazowych jest notowany każdego roku. Plastikowe sztućce, talerzyki i kubki, nawet jeśli są przykładnie zbierane po wykorzystaniu i wrzucane do odpowiednich pojemników na śmieci i tak stanowią kłopot w procesie recyklingu. Nie wspominając już o tych egzemplarzach, które zaśmiecają miejsca piknikowe, przydrożne rowy czy lasy i łąki. Jest jednak szansa, że w niedalekiej przyszłości kłopoty z utylizacją jednorazówek odejdą do lamusa.

Drewniane naczynia jednorazowe

Rynek lekkich naczyń, które po prostu wyrzuca się, kiedy nie są już potrzebne, szturmem podbija nowatorski materiał: drewno. Jest ono pozbawione najgorszych wad tworzyw sztucznych, a przy tym równie tanie w obróbce i wygodne w użytkowaniu. Niejedna hurtownia opakowań oferuje już drewniane sztućce, a także naczynia jednorazowe wykonane z mas celulozowych, czy tacki, wytłoczone z cieniutkiej sklejki.

Zaleta drewnianych jednorazówek

Największą ich zaletą jest naturalna biodegradowalność drewna. Nawet wyrzucone na łąkę czy do rowu, drewniane opakowania jednorazowe samoistnie rozłożą się przy udziale czynników zewnętrznych. Nie będą zatem latami zaśmiecać okolicy. Zebrane w odpowiednich kontenerach, mogą być łatwo i tanio utylizowane.

Odnawialne zasoby materiału

Aby drewniane naczynia jednorazowe były w pełni eko, muszą być wytwarzane z drewna pochodzącego z monitorowanych upraw. W systemach tych na miejscu każdego wyciętego drzewa sadzi się kilka, lub kilkanaście nowych. Dzięki temu tworzy się odnawialne, w pełni bezpieczne w eksploatacji zasoby materiału produkcyjnego.

Gdzie kupić drewniane opakowania jednorazowe?

Coraz częściej spotkać je można w supermarketach, w sezonie zwykle na półce z akcesoriami do grilla. Jednak tutaj ich ceny mogą znacząco różnić się od wersji plastikowych.

Najlepsze ceny drewnianych naczyń jednorazowych oferuje dobrze zaopatrzona hurtownia opakowań. W bogatym asortymencie znaleźć można nie tylko tacki, czy talerzyki, lecz również jednorazowe sztućce, a także kubki, wykonane na przykład z trzciny cukrowej, które także są w 100% biodegradowalne.