budowa domu

Zanieczyszczenia w wodzie kranowej – jak je rozpoznać?

Mogłoby się wydawać, że jakość wody z kranu nie powinna budzić żadnych wątpliwości. Nic bardziej mylnego! Wiele osób nie ma pojęcia, że ona również może posiadać toksyczne związki. Przyczyn tego zjawiska może być wiele. Właśnie dlatego taka ciecz nie może być bezpośrednio spożywana. Jak rozpoznać zanieczyszczenie wód? W wielu przypadkach niepokojące zmiany widoczne są już na pierwszy rzut oka.

Wtórne zanieczyszczenie wody pitnej

Zwykle woda, która wypływa do sieci wodociągowej jest dokładnie przefiltrowana. Ciesz zasilająca budynki mieszkalne lub użytkowe musi spełniać szereg rygorystycznych norm oraz standardów. Właśnie dlatego z pierwotnym zanieczyszczeniem wody pitnej spotykamy się dość rzadko. Znacznie częściej dochodzi do wtórnego zanieczyszczenia.

Jakość wody pitnej może pogorszyć się w czasie, gdy pokonuje ona drogę do danego ujścia. Zazwyczaj nie można jednoznacznie odpowiedzieć, w którym odcinku dochodzi do wchłonięcia szkodliwych związków np. żelaza, manganu. Skład cieszy ulega modyfikacji, a więc jej parametry mogą rozczarować odbiorcę. Duże znaczenie ma nie tylko stan instalacji zewnętrznej, ale również wewnętrznej, czyli domowej.

Co można znaleźć w wodzie kranowej?

Z pewnością niejedna osoba zastanawia się, jak rozpoznać zanieczyszczenie wód. Niektóre związki szkodliwe dla zdrowia tworzą wyraźne osady. Zazwyczaj ciecz posiada białą poświatę, która może świadczyć o zbyt dużej ilości pierwiastków. Ponadto dość często dochodzi do zmiany koloru wody. Może być ona żółtawa, a nawet rudawa. Jest to problem powszechnie spotykany w starych budynkach, gdzie instalacja wodno-kanalizacyjna powinna zostać wymieniona.

Nie wiesz, jak rozpoznać zanieczyszczenie wód, jeśli na pierwszy rzut oka wygląda ona normalnie. Zazwyczaj pogorszeniu ulegają jej walory smakowe. Trzeba mieć świadomość, że w wodzie kranowej można znaleźć m.in.:
– benzen,
– fenol,
– amoniak,
– azotany,
– lotne substancje organiczne.

Przepływ zwrotny wody zużytej

Nie każda instalacja wodna cechuje się optymalną wydajnością. Zbyt niska moc dotyczy przede wszystkim ujęć prywatnych. Nierzadko dochodzi do sytuacji, gdy woda znajduje się w jednym miejscu. Jej zastój może doprowadzić do przepływu zwrotnego wody zużytej. W takim przypadku woda lecąca z kranu jest mieszana, a tym samym zanieczyszczona.

Rozwiązaniem problemu jest modernizacja instalacji. Ponadto dobrze jest rozważyć wdrożenie stacji uzdatniania wody. Dzięki niej ryzyko zanieczyszczenia cieczy znacząco się zmniejsza. Urządzenie filtracyjne sprawia, że woda może być spożywana bezpośrednio z kranu.

Tags :