budowa domu

Przeszklone przegrody a ochrona przeciwpożarowa

Szkło w wystroju wnętrz współczesnych budynków jest bardzo powszechnym rozwiązaniem. Szklane przegrody są używane zarówno w obiektach handlowych, jak i firmach usługowych, a nawet w urzędach i instytucjach użyteczności publicznej. Szkło jest piękne, dlatego jest tak powszechnie używane. Ale czy konstrukcje szklane oby na pewno są bezpieczne, zwłaszcza pod kątem ochrony przeciwpożarowej?

Przegroda szklana a ochrona przeciwpożarowa

Przegroda przeciwpożarowa ze szkła jak już zostało wspomniane, jest stosowana w niemalże każdym budynku użyteczności publicznej świeżo po remoncie. Zarówno inwestorzy, jak i dekoratorzy wnętrz uwielbiają szklane rozwiązania, gdyż wyglądają one bardzo efektownie i są tańsze, aniżeli ściany granitowe czy marmurowe. Ale czy aby na pewno przegrody przeciwpożarowe ze szkła są bezpieczne dla każdej osoby przebywającej w budynku? Tak, przegroda przeciwpożarowa ze szkła może być nie tylko piękna, ale i bezpieczna. Bezpieczna z punktu widzenia ochrony życia i zdrowia ludzi oraz z punktu widzenia ochrony mienia znajdującego się w budynku. By przegroda szklana przeciwpożarowa była bezpieczna musi spełniać określone wymogi ogniotrwałe.

Przegroda przeciwpożarowa ze szkła – wymogi bezpieczeństwa

Każdy budynek, nieważne, czy to obiekt handlowy, czy usługowy, musi spełniać określone wymogi bezpieczeństwa, w tym także wymogi odnośnie ochrony przeciwpożarowej. Tak samo jest z przegrodami przeciwpożarowymi ze szkła. One także muszą spełniać określone wymogi bezpieczeństwa pod kątem ochrony przeciwpożarowej. Wymogi te określone są w aktach stosowania prawa, które aktualnie obowiązują, i do których każdy inwestor powinien się zastosować. Zgodnie z aktualnie obowiązującym Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, przegroda przeciwpożarowa ze szkła musi mieć odpowiednią nośność, by zapewnić bezpieczeństwo w budynku. Ponadto musi spełniać określone w rozporządzeniu wymogi izolacyjności i szczelności ogniotrwałej. Jest to szczególnie istotne w przypadku ewakuacji ludzi podczas pożaru.

Podsumowanie

Zastanawiając się nad zastosowaniem przegrody przeciwpożarowej ze szkła w budynku, musimy mieć na uwadze dobro ogółu. Zanim zdecydujemy się na szklane rozwiązanie musimy sprawdzić atesty takiej przegrody. Jeśli przegroda będzie spełniała wymogi bezpieczeństwa to może być stosowana w każdym budynku, nawet obiekcie skupiającym dużą masę społeczeństwa.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Esglas.

Tags :