W ciągu ubiegłych kilkudziesięciu lat można było obserwować znaczne przemieszczenia ludzi ze wsi i małych miejscowości do większych miast. Dzisiaj sytuacja zdecydowanie się odwraca. Coraz więcej ludzi decyduje się na przeniesienie się z dużego miasta na wieś. Wiąże się to z poczynieniem koniecznych inwestycji, jak wywiercenie własnego ujęcia wody.
Dlaczego własne ujęcie wody to konieczność?
Wiele osób wyprowadzających się z miasta na wieś dąży do jak największego spokoju. Bardzo często więc decydują się na zakupienie ziemi z daleka od innych zabudowań. Takie działki w dalszym ciągu najczęściej nie są podłączone do sieci wodociągowej. W takiej sytuacji można zdecydować się na jej podłączenie, co jednak wiąże się z bardzo dużymi kosztami, albo na wydrążenie własnego ujęcia, zaopatrującego dom w bieżącą wodę.
Na takie rozwiązanie wiele osób decyduje się również bardzo często ze względu na jakość wody. Badanie zanieczyszczenia wód pozwala na zobaczenie, że w wielu przypadkach, jeżeli ma się do czynienia ze starszymi instalacjami, jakość wody pozostawia wiele do życzenia. Wybudowanie własnego ujęcia to gwarancja czystej wody.
O czym należy pamiętać?
Osoby drążące własną studnię powinny pamiętać zawsze, by zdecydować się na badanie zanieczyszczenia wód, przed ostatecznym wykonaniem instalacji. W dzisiejszych czasach zanieczyszczenie wód gruntowych może być znaczne i sięgać głęboko, a więc może być konieczne wykonanie znacznie głębszego odwiertu w celu uzyskania czystej wody.
Zanieczyszczenia obecne w wodach gruntowych to dzisiaj przede wszystkim zanieczyszczenia pochodzące z rolnictwa. Dotyczy to oczywiście głównie terenów wiejskich – czyli większości kraju. Wiąże się to z użyciem dużych ilości pestycydów i herbicydów w uprawach. Wiele z nich to substancje działające destrukcyjnie na zdrowie człowieka.
Różna jakość wody dla różnych potrzeb
Warto pamiętać o tym, że dla różnych potrzeb niezbędna jest inna jakość wody. Woda przeznaczona do spożycia i higieny osobistej powinna być zawsze wolna od wszelkich zanieczyszczeń. Nieco inaczej przedstawia się kwestia wody używanej do podlewania przydomowych ogródków, czy upraw.
Do tego celu bardzo często wykorzystuje się wody ze studni płytszych, zasilanych wodami gruntowymi. Do tych celów nie nadaje się woda, w której stwierdzi się wysoki poziom pochodzących z rolnictwa zanieczyszczeń chemicznych. Jak pokazują badanie, wiele szkodliwych substancji kumuluje się w roślinach, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku uprawianych roślin jadalnych.