Uncategorized

Uniwersalne skrzyniopalety – z czego powinny być wykonane?

By wprowadzić nowoczesne usprawnienia do procesu transportu oraz magazynowania towarów, warto w pierwszej kolejności przyjrzeć się rodzajowi pojemników, za pomocą których są one przenoszone. Wśród dostępnych na rynku palet znajdują się zarówno takie, które doskonale spełnią swoją funkcję, niezależnie od okoliczności, jak i modele, których popularność odchodzi powoli do przyszłości. Z jakich materiałów wykonuje się skrzyniopalety i w które z nich warto inwestować?

Drewno, metal, styropian – nie zawsze doskonałe

Drewniane skrzynie to wyrób, którego ludzie od wieku używali w podróżach oraz do transportu większych przedmiotów. Nic więc dziwnego, że wraz z nastaniem epoki uprzemysłowienia rozpoczęła się ich masowa produkcja, mająca zaspokoić potrzeby rodzącego się handlu globalnego. Niestety, zarówno palety skrzyniowe z litego drewna, jak i ich odpowiedniki wykonane ze sklejki, niepozbawione są wad. Do najważniejszych należy ich waga, cena, jak również fakt, że w przypadku ich uszkodzenia, najczęściej nie można poddać ich naprawie. Co za tym idzie, ich zastosowanie w bardziej świadomym ekologicznie transporcie prawdopodobnie będzie się zmniejszać.

Jeżeli chodzi o skrzyniopalety metalowe, ich użytkowanie na szeroką skalę napotyka pewne ograniczenia. Bez wątpienia doskonale zabezpieczają przewożony w nich towar, podobnie, jak skrzyniopalety z plastiku, jednak są najczęściej o wiele droższe od standardowych palet skrzyniowych. Co więcej, nie zawsze mogą być magazynowane na typowych regałach, ich wybór może więc skutkować wzrostem kosztów związanych z przechowywaniem. Z kolei systemy transportowe wykonane ze styropianu cechują się wyjątkową lekkością, nie przepuszczają jednak powietrza i dosyć łatwo je zniszczyć – są zasadniczo jednorazowe.

Skrzyniopalety z plastiku – nowoczesne rozwiązanie

Sięgnięcie po plastikowe kisteny o różnych rozmiarach może pomóc w ograniczeniu ponoszonych na transport nakładów finansowych. Nie zachodzi przy tym potrzeba kompromisu na poziomie bezpieczeństwa transportu – właściwości pojemników plastikowych sprawiają, że towar pozostaje chroniony przed całą gamą uszkodzeń. Skrzyniopaleta plastikowa może służyć zarówno do załadunku produktów żywnościowych, jak i transportu szerokiego wachlarza wyrobów przemysłowych.

Polipropylen jest tworzywem, którego proces produkcji daje możliwość uzyskania różnych stopni elastyczności, podatności na obciążenia, a także nietypowych kształtów. Wytwarzane z niego skrzyniopalety zostaną precyzyjnie dostosowane do wymagań sektora rynku, gdzie znajdą zastosowanie. Prócz prostych w konstrukcji skrzyń z litymi ścianami, znajdziemy wśród nich palety składane, z otwieranym jednym lub dwoma bokami, czy perforowane.

Renomowani producenci palet skrzyniowych oferują niekiedy również bardziej zaawansowane modele, które można ze sobą połączyć za pomocą dostosowanych do tego zaczepów. W ten sposób skrzyniopalety z plastiku mogą zostać ustawione jedna na drugiej, dzięki czemu nie zachodzi konieczność stosowania skomplikowanych systemów regałów magazynowych.