Proces obróbki drewna jest znany człowiekowi tak długo, jak znane są mu pierwsze narzędzia, a więc możliwe, że około dwóch milionów lat.
Oczywiście początkowo była to obróbka bardzo prymitywna, która ewoluowała, żeby osiągnąć obecnie etap komputerowo sterowanych urządzeń numerycznych CNC.
Współczesna frezarka
Frezarka to maszyna przeznaczona do obróbki skrawaniem (czyli procesu polegającego na usuwaniu poszczególnych warstw naddatku obróbkowego – w tym wypadku zbędnego drewna i zamienianie go na wióry) powierzchni płaskich i kształtowych. Narzędziami stosowanymi w frezarce są frezy CNC do drewna, a głównym ruchem powodującym skrawanie frezu jest jego ruch obrotowy. Poza ruchem obrotowym, frez wykonuje również ruch posuwisty – przesuwa się względem obrabianego materiału. Obróbka frezarką to frezowanie.Wyposażenie elektroniczne, rozbudowa funkcji oraz sterowanie numeryczne przekształciły konwencjonalną frezarkę do drewna w obrabiarkę CNC, w której stosowane są frezy CNC do drewna o kształtach konwencjonalnych, dostępnych w sprzedaży masowej oraz frezy na zamówienie, w przypadku, gdy bogata oferta gotowych produktów okaże się niewystarczająca.
Co należy wiedzieć o frezach?
Frezy dzieli się zasadniczo ze względu na ich kształt, geometrię ostrzy oraz materiał wykonania. Wyróżniamy więc m. in. frez walcowy (z ostrzami na powierzchni bocznej), czołowy (ostrza na powierzchni czołowej), walcowo-czołowy, tarczowy, kątowy (ostrza na dwóch powierzchniach stożkowych, służy do jednoczesnego frezowania dwóch powierzchni płaskich nachylonych pod pewnym kątem) i wreszcie kształtów, skrawający do pożądanego kształtu (w tym przypadku wykonuje się często frezy na zamówienie).Geometria ostrzy frezu jest zależna pod rodzaju frezu, który chcemy otrzymać, i tak, do obróbki płaszczyzn służą ostrza walcowe oraz walcowo-czołowe, którymi obrabia się również płaszczyzny z obrzeżem i inne dowolne powierzchnie, do wykonywania rowków służą ostrza tarczowe i kątowe, a do przecinania tarczowe piłkowe.Frezy wykonywane są z różnych materiałów – stali, wąglika spiekanego oraz z wykorzystaniem płytek diamentowych. Od rodzaju materiału zależy cena frezów oraz ich trwałość a także ostrzenie narzędzi, jakimi są frezy a dokładnie maksymalna ilość ostrzeń jakie można wykonać, żeby frez dobrze spełniał swoje zadanie. Ostrzenie frezów zleca się firmą, które mają w swojej ofercie profesjonalne ostrzenie narzędzi.