Uncategorized

Frezy do drewna i ich rodzaje

Jak dokonać podziału narzędzi służących do obróbki skrawaniem? Na jakie kategorie dzielą się frezy do drewna?

Może się wydawać, że frezy do drewna to niszowa tematyka, którą zainteresowani będą jedynie majstrzy zajmujący się obróbką desek czy bali. Jednak efekty pracy frezarki dotyczą każdego z nas, w każdej chwili. Z tego względu warto poświęcić chwilę i zastanowić się nad tym, czym w ogóle są frezy do drewna.

Na początek kilka słów dla laików. Frezy do drewna to elementy służące do obróbki tego materiału. W zależności od rodzaju służą do cięcia lub szlifowania desek, to żłobienia rowków czy ozdabiania gotowych wyrobów. Są takie, które brutalnie rozcinają drewno oraz inne, które – dzięki dużej ilości ząbków – robią to w sposób gładki i delikatny. Wybór odpowiednich frezów zależy od potrzeb.

Samych frezów wyróżniamy kilka rodzajów. Możemy więc mówić o walcowych, które ostrza mają na powierzchni bocznej lub czołowych, gdzie znajdują się one na czele. Dostępne są także kombinacje obu tych opcji. Na rynku dostępne są także frezy kątowe, w przypadku których dwie powierzchnie stożkowe umożliwiają frezowanie dwóch różnych powierzchni. Osobnym rodzajem frezów są te służące do gwintowania, a także do wykrajania kół zębatych.

Można także przyjąć inną kategoryzację. W zależności od geometrii ostrzy, narzędzia do skrawania możemy podzielić na cztery główne rodzaje. Pierwsze to frezy walcowe, których używa się do obróbki płaszczyzn. Z kolei frezy walcowo-czołowe wykorzystywane są do frezowania takich powierzchni, które mają także rowki. Ich charakterystyka pozwala na odpowiednią obróbkę tego rodzaju drewna.

Frezy tarczowe i kątowe służą natomiast do wykonywania rowków o zarysie prostoliniowym lub zwyczajnie do przecinania desek. To te narzędzia używane są do nadawania drewnu kształtów, jakie znamy z mebli.

Krótki przegląd rodzajów frezów nie wyczerpuje oczywiście całego ich bogactwa. Dobre firmy zajmujące się tą dziedziną oferują również narzędzia wykonywane na zamówienie, spełniające specyficzne wymagania. Te mogą w ogóle nie mieścić się w opisanych kategoriach. Mogą też po pewnym czasie stworzyć zupełnie nowe.

Artykuł przygotowany na bazie informacji znalezionych na stronie frezwid.com.pl