Bezpieczne budynki użyteczności publicznej to priorytet dla każdego inwestora oraz właściciela tego rodzaju zabudowy. Przy realizacji takiego projektu należy ściśle przestrzegać określonych przepisów, aby w razie zagrożenia wszyscy znajdujący się wewnątrz ludzie mogli budynek opuścić. Dlatego muszą być wyposażone m.in. w lampy awaryjne.
Lampa awaryjna – czym jest i do czego służy
Każdy budynek użyteczności publicznej oraz inne, gdzie w jednym czasie może znajdować się duża liczba ludzi, muszą być wyposażone w dodatkowe źródło światła, które zapali się w razie awarii oświetlenia podstawowego. Dzięki temu każdy, kto znajduje się w tym czasie w budynku, będzie mógł bezpiecznie wydostać się z niego na zewnątrz.
Każda Lampa awaryjna może służyć kilku podstawowym celom, w tym przede wszystkim oświetleniu stref wysokiego ryzyka, strefy otwartej i wyjścia ewakuacyjnego. Dzięki nim w razie nagłej awarii znajdujący się w środku ludzie nie ulegną nadmiernej panice i znajdą bezpieczne wyjście awaryjne.
Certyfikaty i przepisy
Budynki użyteczności publicznej takie jak szkoły, szpitale, urzędy, a także wielkopowierzchniowe sklepy czy hale muszą posiadać właściwe zabezpieczenia w razie awarii. Jest to regulowane odpowiednimi przepisami, a nieprzestrzeganie ich grozi karą.
Każda lampa awaryjna powinna więc posiadać specjalne certyfikaty, które są gwarancją jej niezawodności. W innym przypadku może nastąpić problem z odbiorem takiego budynku.
Pojedyncze lampy awaryjne i gotowe zestawy
Oferta lamp awaryjnych jest bardzo szeroka i różnorodna. Przede wszystkim warto kierować się jakością oraz posiadanymi certyfikatami. Tylko wtedy możemy być przekonani o ich niezawodności.
W sklepach dostępne są lampy awaryjne pojedyncze, a także w gotowych zestawach. Różnią się one pod względem parametrów, a także wyglądu. Dobór właściwej lampy awaryjnej oraz jej oprawy powinien być zawsze dostosowany do określonego budynku oraz jego potrzeb. Dzięki temu zadbamy o właściwe bezpieczeństwo oraz odpowiednią estetykę.