Technologia

Kiedy stosuje się czyszczenie laserowe?

Wyczyszczenie starych zabrudzeń jest czasami bardzo czasochłonne, a nawet niemożliwe. Są jednak nowoczesne rozwiązania technologiczne, które ułatwiają ten proces i pozwalają skutecznie usunąć różnego rodzaju powłoki. Tą metodą jest czyszczenie laserowe. Na czym polega? Jakie są zalety tego rozwiązania?

Na czym polega laserowe czyszczenie?

W technologii czyszczenia laserowego stosuje się ablację laserową. Pewnie mało kto wie, co to takiego znaczy. Metoda ta polega na odparowaniu zanieczyszczeń, które są na powierzchni. Skuteczność tej metody wiąże się z tym, że stosowane są odpowiedniej długości fale promieniowania laserowego.

Bardzo istotne jest też ustawienie odpowiednich parametrów, które wytwarzają energię mającą na celu oderwanie zanieczyszczeń od powierzchni. Te zabrudzenia przechodzą ze stanu stałego w gazowy z pominięciem fazy ciekłej.

Dlaczego warto stosować czyszczenie przy użyciu lasera?

Jedną z ważniejszych cech tej metody jest wszechstronność. Tak na dobrą sprawę bez problemów można usunąć zabrudzenia z drewna, metalu, a nawet z kamienia. Wszystko odbywa się bezdotykowo, a więc nie ma ryzyka uszkodzenia powierzchni.

Metoda czyszczenia laserowego jest bardzo skuteczna, a cały proces jest bezpieczny dla planety. Powierzchnia po usunięciu zanieczyszczeń jest w doskonałym stanie, a więc bez problemu można czyścić też bardzo delikatne i małe przedmioty.

W jakich przypadkach sprawdza się laserowe czyszczenie?

Laserem bez większych problemów można wyczyścić rdzę z powierzchni metalowych. Świetnie nadaje się ta metoda do usuwania powłok lakierniczych, a także wżerów.

Czyszczenie laserowe sprawdzi się podczas renowacji zabytków, gdzie niezwykle istotna jest precyzja i delikatność. Dzięki możliwości regulacji parametrów można bez problemu, szybko i bezpiecznie usuwać różnego rodzaju zabrudzenia, które ciężko jest usunąć jakąkolwiek inną metodą. Bardzo często stosuje się tę technikę podczas regeneracji narzędzi.

Tags :