W budynkach użyteczności publicznej często już na nie nawet nie zwracamy uwagi. Choć są widoczne, zunifikowane i czytelne. Znaki bezpieczeństwa, bo o nich mowa, są bardzo istotne. Dlaczego na co dzień ich nie zauważamy, a koniecznie muszą być montowane – wyjaśniamy.
Znaki bezpieczeństwa – co to takiego?
Znaki bezpieczeństwa to zunifikowane oznaczenia dróg ewakuacyjnych, ale również miejsc zbiórki, przechowywania sprzętu gaśniczego. Takimi znakami oznacza się też konieczność stosowania środków ochrony osobistej, takich jak np. kaski czy nauszniki.
Odpowiednie oznaczenia mają nam przypominać o obowiązku używania ochronnych akcesoriów BHP, ale przede wszystkim w trudnych chwilach pomóc się wydostać z budynku. Właśnie dlatego wszystkie takie znaki muszą spełniać odpowiednie normy. Od 2012 roku w Polsce jest to norma PN-EN ISO 7010 , która ujednoliciła piktogramy i nadała im międzynarodowego charakteru.
W jakich budynkach stosuje się znaki bezpieczeństwa?
Znaki bezpieczeństwa umieszcza się we wszelkich budynkach użyteczności publicznej oraz zakładach pracy, szkołach czy hotelach. Najbardziej powszechne są oznaczenia dróg ewakuacyjnych oraz miejsc składowania sprzętu przeciwpożarowego.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami drogi ewakuacyjne muszą być oznakowane we wszystkich budynkach, poza mieszkalnymi, w których są co najmniej dwa wyjścia. Za umieszczenie takiego oznakowania odpowiada zarządca budynku.
Rozwiązania systemowe
Odpowiednie oznakowanie to nie wszystko. Drogi ewakuacyjne powinny być widocznie oznakowane także w trudnych sytuacjach, podczas awarii prądu lub co gorsza podczas zadymienia spowodowanego pożarem. Dlatego Hybryd.com.pl oprócz standardowych znaków bezpieczeństwa oferuje również całe systemy oświetlenia awaryjnego.
W ofercie Hybryd.com.pl znajdują się kompleksowe rozwiązania dotyczące systemów oświetlenia awaryjnego. Firma oferuje też poszczególne elementy takich systemów: oprawy, mocowania, centrale, oznakowanie a nawet oprogramowanie.