budowa domu

Projekt domu energooszczędnego a dyrektywy Unii Europejskiej

Jednym z celów programów wdrożeniowych Unii Europejskiej jest transformacja sektora budowlanego w zakresie energii i ochrony środowiska. Lepsze i bardziej energooszczędne budynki poprawić mają jakość życia obywateli i wpisywać się w strategię „zielonego ładu”. Jak faktycznie dostosować projekty domów energooszczędnych do tych dyrektyw unijnych?

Założenia unijne w kwestii domów energooszczędnych

Główna wykładnia przepisów unijnych znajduje się w dyrektywie w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (2010/31/UE). Artykułowane rozwiązania zakładają osiągnięcie do roku 2050 wysoce energooszczędnych i zdekarbonizowanych budynków. Jednocześnie chodzi o stworzenie stabilnego środowiska dla decyzji inwestycyjnych konsumentów i przedsiębiorców poprzez dokonywanie bardziej świadomych wyborów mających na celu oszczędzanie energii i pieniędzy.

Dodajmy tutaj, że wzmiankowana dyrektywa została wzmocniona w świetle pakietu „Czysta energia dla wszystkich Europejczyków” z 2019 roku. Wysłano w ten sposób silny sygnał wysłała silny sygnał dotyczący modernizację sektora budynków poprzez ulepszenia technologiczne i zwiększenie liczby renowacji budynków do formatu energooszczędnego.

Nowe propozycje Unii Europejskiej

Wspomniana dyrektywa w połączeniu z dodatkowymi aktami prawnymi postuluje stopniowe wprowadzanie minimalnych norm dotyczących charakterystyki energetycznej – celem ostatecznym jest ambitna wizja budynków zeroemisyjnych w krajowych planach renowacji. Stawia się przede wszystkim na lepszą integrację systemów energetycznych (ogrzewanie, chłodzenie, wentylacja, energia odnawialna).

Propozycje te wychodzą naprzeciw faktom. Oblicza się obecnie, że budynki odpowiadają za blisko 40% zużycia energii w całej Unii Europejskiej, a także 36% emisji gazów cieplarnianych.

Projektowanie zgodne z wytycznymi UE

Aby projekty domów energooszczędnych współgrały z postulatami unijnymi konieczne jest wprowadzenie narzędzi wspomagających. Takim ma być od 2026 roku Społeczny Fundusz Klimatyczny. Ma on znajdować środki finansowe na nowe, energooszczędne źródła ciepła oraz termomodernizację.

Wszystko wskazuje więc na to, że już niebawem projektanci domów energooszczędnych będą mogli liczyć na poważny zastrzyk zasilający ze strony Unii.

Tags :