Odpowiednia konstrukcja, dobrze dobrane materiały i rzetelne wykonanie ma gwarantować bezpieczne korzystanie z budynku użyteczności publicznej. Zwykle to wystarczy, ale takie budynki muszą być też przygotowane na sytuacje kryzysowe i posiadać odpowiednie oświetlenie awaryjne.
Co to jest oświetlenie awaryjne?
Oświetlenie awaryjne to pojęcie zawierające w sobie różne rodzaje światła. Dwa z nich są jednak kluczowe: oświetlenie ewakuacyjne i oświetlenie rezerwowe. Oba te systemu mają zapewniać bezpieczeństwo przebywania w budynku w przypadku jakiejś przerwy w dostawie prądu lub innej sytuacji kryzysowej (jak powódź czy pożar).
Tego typu oświetlenie jest kluczowe dla bezpieczeństwa, a jeśli ma działać także w sytuacji braku prądu sieciowego to obowiązkowo musi mieć własne, niezależne zasilanie. Takie zasilanie musi gwarantować działanie lamp ewakuacyjnych, ale także zapewniać odpowiednie oświetlenia do pracy w newralgicznych miejscach, jak np. sala operacyjna w szpitalu.
Dlaczego lampy ewakuacyjne są takie ważne?
Oświetlenie ewakuacyjne musi być zamontowane we wszystkich budynkach, z których korzystają większe skupiska osób. Każda lampa ewakuacyjna posiada ujednoliconą grafikę. Taki system oznaczeń na co dzień pomaga wielu osobom znaleźć drogę do wyjścia.
Jednak czytelne oświetlenie dróg ewakuacyjnych najbardziej istotne jest w sytuacjach kryzysowych. Takie oznaczenia są konieczne, gdy w budynku mogą przebywać przypadkowe osoby, niezaznajomione dokładnie z rozkładem pomieszczeń. Podążając za lampami ewakuacyjnymi mogą one wydostać się z budynku nie znając go.
Jakie wymogi musi spełniać oświetlenie ewakuacyjne?
Konieczność montażu oświetlenia ewakuacyjnego wynika z przepisów prawa. Musi ono charakteryzować się odpowiednią mocą świetlną oraz posiadać niezależne źródło zasilania. Oznaczenia na oprawach świetlnych też powinny być ustandaryzowane, a przez to czytelne dla wszystkich.
Lampa ewakuacyjna musi zapewniać jasność świecenia na poziomie przynajmniej 1,5 lx. Może być zasilana tradycyjną żarówką, ale coraz częściej w takim oświetleniu stosuje się lampy LED. Jaśniejsze oświetlenie musi być jedynie w pomieszczeniach wysokiego ryzyka, tam jasność musi przekraczać 15 lx.