Systemy grzewcze od lat są unowocześniane. Wciąż dąży się do tworzenia takich rozwiązań, które nie tylko dadzą duże oszczędności finansowe, ale także będą przyjazne środowiskowi naturalnemu. Kotły elektrodowe stały się na rynku już znane i popularne, a wiele pozytywnych opinii o nich doskonale potwierdza fakt, że idealnie odpowiadają one na potrzeby odbiorców.
Czym są kotły elektrodowe?
Są to innowacyjne i nowoczesne urządzenia, które nie tylko powodują, że ogrzać można daną przestrzeń, ale także wodę dostarczaną bezpośrednio danemu użytkownikowi. Kotły elektrodowe są doskonałym rozwiązaniem zarówno dla domów prywatnych, jak i sklepów, magazynów, hal lub nawet domków letniskowych.
Idealnie współpracują z panelami fotowoltaicznymi. Potrafią ogrzać małą przestrzeń kawalerki jak i ogromną powierzchnię hali produkcyjnej czy magazynowej. Ich efektywność pozwala na bardzo duże oszczędności.
Jak działają kotły elektrodowe?
Elektrodowe ogrzewanie polega na przepływie prądu poprzez ciekły ośrodek, który jest połączony z danym ośrodkiem energii eklektycznej przez elektrody. W związku z tym ten rodzaj ogrzewania posiada bardzo wysoką sprawność energetyczną. Wynosi ona około 99,99%.
Kocioł elektrodowy bardzo szybko nagrzewa wszystkie instalacje, jemu przypisane, następnie wyłącza się i czeka w stanie spoczynku, aż temperatura spadnie. Potem ponownie nagrzewa się i ponownie wyłącza. Jego nastawy są cyfrowe, a to umożliwia ustawienie temperatury z dokładnością dziesiętną.
Kotły też nie psują się, nie posiadają one grzałek. W ich wnętrzu są tylko bardzo grube elektrody. Żywotność kotłów elektrodowych określana jest aż na 40 lat.
Dobra inwestycja
Ogólnie uważa się, że inwestycja w kocioł elektrodowy jest bardzo opłacalna. Jego sprawność jest bardzo wysoka, obsługa niezwykle prosta. Dużą ich zaletą jest fakt łatwego połączenia z instalacją fotowoltaiczną.
Tego typu urządzenia są ekologiczne, przez co również kwalifikują się do tego, że można na nie otrzymać dofinansowanie. Ponadto bardzo prosty jest ich montaż, nie wymagają one doprowadzania do nich jakichkolwiek urządzeń czy odpowiednich kominów. Wystarczy, że będą podłączone do prądu trójfazowego. Można też dla nich zagospodarować niewielką powierzchnię.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy