Czyszczenie komina o prostokątnym przekroju niekiedy jest prawdziwym wyzwaniem. Z wnętrza takiego komina trudno usuwa się sadzę. Ten przekrój komina jednak jest bardzo popularny, między innymi dlatego, że łatwo takie kominy się buduje. Czyszczenie ich nieodpowiednią szczotką nigdy nie przynosi pozytywnych efektów.
Uniwersalne szczotki do czyszczenia kominów się nie sprawdzają
Uniwersalne szczotki do czyszczenia kominów mają przekrój owalny. Taki gwarantuje, że szczotką można dotrzeć w wiele miejsc wnętrza komina o dowolnym przekroju. W przypadku kominów prostokątnych jednak jest jeden problem. Ich szerokość często jest na tyle duża, że szczotka nie dociera do wszystkich ścianek
Używając uniwersalnej szczotki można oczywiście czyścić komin wielokrotnie, za każdym razem wpuszczając ją w inną część komina. Bardzo często jednak już wewnątrz komina szczotka sama ustawia się w określony sposób, przez co dokładne wyczyszczenie sadzy staje się wręcz niemożliwe. Do takich kominów polecana jest szczotka kominiarska prostokątna. Taką kominy o prostokątnym przekroju czyści się szybciej i dokładniej.
Szczotka kominiarska prostokątna. Jaką wybrać?
Nie każdy wie, że szczotki kominiarskie prostokątne mają różne wymiary. Najlepiej wybierać taką, która odpowiada wymiarom przekroju wnętrza komina. Ewentualnie może być nieco większa, jednak nie za bardzo. Zbyt duża szczotka będzie trudna do przepchnięcia przez komin. Co więcej, metalowe włosie szczotki będzie przy ściankach się wyginać, przez co czyszczenie będzie utrudnione. Z czasem też wyginające się metalowe włosie szczotki może zacząć się łamać w miejscach ugięć.
Bardzo istotny jest też stopień twardości szczotki. Przy kominach sprzed lat sprawdzi się szczotka bardzo twarda. Dzięki niej można będzie bowiem oczyścić komin z wszelkich zanieczyszczeń. Jeśli dom jest w miarę nowy, kominy nie są w nim zanieczyszczone w bardzo dużym stopniu, więc wystarczy użycie szczotki miękkiej. Zbyt twarda może też powodować uszkodzenia cegieł, z których zbudowany jest komin. Ich zarysowywanie szczotką zaś przyczyni się z czasem do szybszego osadzania się sadzy na ściankach komina.
Czyszczenie komina trzeba wykonywać często
Czyszczenie komina – szczególnie w okresie grzewczym – trzeba wykonywać dość często, nawet raz na 2-3 miesiące. Dzięki temu nie tylko lepiej się będzie palić w piecu. Jest to ważne z uwagi na własne bezpieczeństwo i ochronę mienia. Zanieczyszczony komin może doprowadzić do wielu problemów
Zanieczyszczony komin może utrudniać odpływ dymu z pieca. W takiej sytuacji powstaje ryzyko powstania czadu, który jest groźny dla życia. Dużo sadzy w kominie to także ryzyko jej pożaru. Taki pożar zaś jest niezwykle trudny do ugaszenia. Może też spowodować pęknięcie komina i zapalenie się poddasza. Straty więc mogą być bardzo duże.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Pascal.