Zbliżająca się jesień i zima oznacza rozpoczęcie sezonu grzewczego. Czasami jednak mimo regularnego rozpalania w piecach, pomieszczenie nie zaczyna się ogrzewać. Dlaczego tak się dzieje? Bezpośrednią przyczyną tego problemu może być zapowietrzenie się kaloryfera. W takim razie, jak odpowietrzyć grzejniki?
Dlaczego grzejnik się zapowietrza?
Może na początek warto wspomnieć o tym, dlaczego grzejniki tak naprawdę się zapowietrzają. W ten sposób można uniknąć tego problemu, zamiast w późniejszym czasie go rozwiązywać.
Bezpośrednią przyczyną zapowietrzania się grzejników jest oczywiście niewłaściwie wykonana instalacja grzewcza lub po prostu nieszczelne grzejniki. Powietrze w tym wypadku przedostaje się do wnętrza grzejnika i tym samym zapowietrza go.
Skutki zapowietrzania się grzejników
Oczywiście zapowietrzony grzejnik nie ogrzewa powietrza, co sprawia, że w mieszkaniu panuje chłód. Jest to prawdziwy problem szczególnie zimą, kiedy to temperatura spada poniżej zera.
Oprócz tego, że grzejnik najzwyczajniej w świecie jest zimny, warto wspomnieć o jeszcze jednym problemie dotyczącym ich zapowietrzenia się. Tlen, który przedostaje się do wnętrza kaloryfera reaguje z żelazem, dlatego też może to powodować w przyszłości uszkodzenia instalacji.
Jak odpowietrzyć grzejniki?
Sam proces odpowietrzania grzejnika nie jest trudnym zadaniem. Wystarczy tak naprawdę zaopatrzyć się w odpowiednie klucze i śrubokręty oraz oczywiście miskę na wodę i ewentualnego mopa.
Na początek należy delikatnie odkręcić śrubunek. Gdy słyszalny będzie delikatny syk, pod zawór koniecznie trzeba podstawić miskę na wodę, gdyż zacznie ona wyciekać. Należy pamiętać o tym, aby nie przesadzić z odkręcaniem zawora, gdyż w ten sposób można zalać podłogę w mieszkaniu.
Warto sprawdzać szczelność instalacji grzewczej, gdyż w ten sposób można uchronić się przed zapowietrzaniem się grzejników. Jednak jeśli taka sytuacja ma miejsce, to nie należy się stresować, gdyż zadanie to jest bardzo proste w wykonaniu i można przeprowadzić je w domu.