Instalację gazową najlepiej wykonać w trakcie budowy domu. Ze względów bezpieczeństwa istnieje sporo wymogów dotyczących rodzaju i umiejscowienia rur. Przykładowo: w przypadku skrzyżowań należy przewody gazowe umieścić w dodatkowej rurze osłonowej. Ponadto rury nie mogą przebiegać przez pomieszczenia mieszkalne.
Jakie są najlepsze rury na przewody gazowe?
Obecnie na przewody gazowe w domach jednorodzinnych stosuje się rury stalowe lub miedziane. Zaletą rur miedzianych jest duża odporność na korozję, natomiast wadą jest wysoki współczynnik rozszerzalności cieplnej. Dla doświadczonych projektantów nie jest to jednak problem: wystarczy odpowiednio rozplanować punkty kompensacyjne, czyli mosiężne kształtki i łączniki. Rury stalowe są wytrzymałe mechanicznie, nie odkształcają się, natomiast koniecznie należy pokryć je farbą antykorozyjną. W przypadku instalacji gazowej ma to krytyczne znaczenie dla bezpieczeństwa. Wysokiej jakości materiały mają oczywiście wpływ na Koszt instalacji gazowej w domu.
Jak poprowadzić przewody?
Przewody gazowe umieszcza się w bruzdach, osłoniętych nieuszczelniającymi ekranami. Rury stalowe można dodatkowo umieścić w masie tynkarskiej w celu ochrony antykorozyjnej. Zazwyczaj jednak przewody gazowe układa się na wierzchu ścian, nie mogą one jednak wtedy przebiegać przez pomieszczenia mieszkalne.
Ile obecnie trzeba zapłacić za instalację gazową?
Na całkowity koszt instalacji gazowej w domu składa się wiele pojedynczych niezbędnych czynności. Samo wykonanie skrzynki gazowej i uzyskanie przyłączenia do sieci gazowej może w sumie wynieść nawet 1000 PLN. Innym sporym wydatkiem jest wykonanie projektu instalacji (koszt. ok. 1500 PLN). Budowa przyłącza to koszt ok. 2000 PLN, równie sporo kosztuje wykonanie prac geodezyjnych (ok. 1500 PLN). Ostateczna kwota wykonania bezpiecznej i nieawaryjnej instalacji to wydatek rzędu 6 – 7 tys. PLN.