Coraz więcej mówi się o domach energooszczędnych. Inwestorzy decydują się na nie ze względu na chęć zaoszczędzenia pieniędzy w najbliższej przyszłości. Pojawia się jednak pytanie, czym tak naprawdę wyróżnia się budownictwo energooszczędne.
Dom energooszczędny i pasywny nie są tym samym?
Niektórzy nie znają różnicy między domami pasywnymi i energooszczędnymi. Utożsamiają je ze sobą. Czy jednak jest to słuszne? Warto wiedzieć, że dom pasywny zawsze będzie energooszczędny. Niekoniecznie jednak dom energooszczędny jest jednocześnie pasywny.
Kluczowe staje się spełnienie ściśle określonych wymogów dotyczących wykorzystania energii. W przypadku domu pasywnego dąży się do uzyskania jak najniższych kosztów związanych z ogrzewaniem. Wpływa na to wiele czynników typu architektura obiektu, szczelność i rozmieszczenie okien, izolacja termiczna.
Co warto wiedzieć o domu pasywnym?
Domy pasywne mają prostą bryłę. Oznacza to brak balkonów, wykuszy, lukarn, okien dachowych. Rezygnuje się z wszystkich rozwiązań, które mogą stać się mostkami termicznymi. Jeśli coś staje się problematyczne do zainstalowania, to nie ma prawa bytu w domach pasywnych. Nawet garaż nie jest w bryle budynku. Stanowi osobny budynek gospodarczy.
Bardzo ważną kwestią w domach pasywnych jest odpowiednie rozmieszczenie pomieszczeń względem kierunków świata. Od strony południowej, czyli najlepiej doświetlonej, planuje się strefę dzienną. Sypialnia ma miejsce od strony wschodniej. Z kolei w północnej części domu umieszcza się kuchnię, rozmaite pomieszczenia gospodarcze i techniczne.
Co jest ważne w przypadku domu pasywnego?
W domach pasywnych istotne są duże przeszklenia. Okna muszą być wysokiej jakości, o maksymalnej szczelności. Za ich pomocą możliwe staje się pozyskanie energii z promieniowania słonecznego, doświetlenie i dogrzanie pomieszczeń. W domach pasywnych jako ogrzewanie sprawdza się idealnie kocioł kondensacyjny, pompa ciepła.
Charakterystyczna jest prosta i minimalistyczna architektura. Do budowy sięga się po nowoczesne materiały o maksymalnej termoizolacji. Więcej na ten temat można poczytać na stronie https://www.multicomfort.pl/.