Jeśli zastanawiasz się, czy jest różnica między węglem luzem a tym workowanym, to musisz wiedzieć, że może być ona dość istotna. Węgiel workowany jest wygodniejszy w użyciu, łatwiej się go przechowuje i przenosi, a także pozwala zachować czystość i jest wydajniejszy. W jaki sposób dokonać dobrych zakupów?
Dlaczego węgiel workowany jest lepszy od tego sprzedawanego luzem?
Jak już wspomniano wyżej, taka sama ilość węgla workowanego będzie mniej kaloryczna niż węgiel w worku. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ na skutek przechowywania luzem węgiel wietrzeje. Traci na tym nawet 3 % swojej kaloryczności w ciągu kilku miesięcy.
Dlatego jeśli mamy wybór, z tego i innych względów warto postawić na węgiel w worku. Będzie nam także zdecydowanie łatwiej go przewieźć. Jak jednak dokonać dobrego wyboru pomiędzy poszczególnymi ofertami węgla w worku?
Rzetelny sprzedawca – gwarancja dobrego towaru
To również nie wszystko jedno, w kogo będziemy kupować. Dobry sprzedawca zaoferuje towar najwyższej jakości, na przykład o dobrej kaloryczności. Będzie on także miał odpowiednią wagę. Oczywiście kupując węgiel workowany znacznie trudniej jest oszukać na wadze, aniżeli w przypadku węgla luzem. W tym drugim wypadku istnieje bowiem ryzyko niedoważenia.
Rzetelny sprzedawca posługuje się maszyną ważąco – pakującą. dzięki czemu waga worków sprzedawanych jest taka sama jak waga deklarowana. W jaki sposób sprawdzić, czy sprzedawca nie oszukuje na wadze? Można zważyć kilka losowych worków. Oczywiście zdecydowanie lepiej jest też kierować się opiniami klientów na temat danego sprzedawcy niż wybrać kogoś anonimowego.
Transport węgla w workach
Wystarczy zamówić węgiel w workach, by został on przywieziony pod adres domowy w paletach, które bardzo łatwo jest rozładować. Dzięki pakowaniu wystarczy tylko poprzenosić węgiel do kotłowni i ułożyć worki na przykład jeden na drugim. Takie przechowywanie sprawi, że materiał nie będzie wietrzał.
Tym samym węgiel nie straci na kaloryczności, tak jak zdarza się to w przypadku paliwa przechowywanego luzem przez cały sezon. Jak widać, zdecydowanie więcej jest zalet kupna węgla workowanego, niż tego sprzedawanego bez pakowania. Jeśli ten drugi jest tańszy, w ostatecznym rozrachunku mniej się opłaca.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Alpari.