Jak powszechnie wiadomo węgiel kopalny to po prostu skały osadowe, które powstały w wyniku zebrania się i przeobrażenia szczątków roślinnych na przestrzeni wieków. Jest on wykorzystywany do palenia w piecach zarówno w przemyśle, jak i do ogrzewania domów.
Skład węgla
Węgiel kopalny składa się z różnego rodzaju związków organicznych i mineralnych, nieorganicznych z dodatkiem wody. Ponadto zawierają w sobie tlen, azot, siarkę, wodór, azot, uran, arsen i german.Wyróżniamy kilka jego rodzajów, w zależności od zawartości pierwiastka węgla. Poniżej 60% mamy torf, w przedziale 60%-75% jest nazywany węglem brunatnym, w przypadku 75%-97% węgiel kamienny, z kolei antracyt świadczy o zwartości węgla na poziomie 92%-95%, a szungit w maksymalnych ilościach 99%.
Najbardziej powszechnym, jeśli chodzi o wytwarzanie ciepła jest węgiel brunatny. Jego popularność wiąże się głównie z niską ceną, która wynika z wielu wad związanych z jego spalaniem. Przede wszystkim w znacznym stopniu przyczynia się do zanieczyszczania środowiska i powstawania zjawiska smogu. Jest słabej jakości i potrzeba go stosunkowo dużo do wytworzenia niewielkiej ilości ciepła. Jest wilgotny, łatwo chłonie wodę i wytwarza dużo popiołu podczas spalania.
Drugim najbardziej popularnym rodzajem paliwa jest węgiel kamienny, który jest znacznie lepszy pod względem jakości. Po pierwsze nie wytwarza dużo popiołu podczas palenia, po drugie jest odporny na zawilgocenia i nie zawiera tyle siarki. Dzięki temu jesteśmy w stanie otrzymać tyle samo ciepła co w przypadku węgla brunatnego, używając go nawet trzykrotnie mniej.
Skład węgla i skład opału
Z dniem 24 listopada 2013 roku została wprowadzona konieczność uzyskania koncesji na przechowywanie opału. Taki dokument może wydać minister środowiska w porozumieniu z wójtem, prezydentem, czy burmistrzem. Wiąże się to z opłatami, które od tej pory pobiera gmina.
Do opału zaliczamy także ekogroszek, koks opałowy i miał opałowy. O ile ekogroszek to świetne rozwiązanie, podobnie, jak i miał, o tyle koks jest powoli wycofywany ze sprzedaży. Ma on wysoką cenę i jest stosunkowo mało efektywny. Miał i ekogroszek nie zanieczyszczają tak środowiska, a ponadto są bardzo efektywne i możemy dzięki nim uzyskać dużo ciepła, dlatego warto inwestować w nowoczesne piece, którymi można palić ekogroszkiem i miałem.